Opieka nad małym dzieckiem
Autorem artykułu jest Abete
Opieka nad noworodkiem jest wyzwaniem dla dorosłego, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko danej pary. Potomek jest malutki, bezbronny, nieustannie płacze lub je. Z początku trochę trudno się z nim oswoić, bo po pierwsze nie sposób z nim nawiązać żadnego kontaktu, a po drugie wiele osób boi się, że zrobią takiemu maleństwu krzywdę.
Małe dziecko jest jednak bardzo dobrze przygotowane przez naturę do zaadoptowania się w środowisku poza łonem matki. Pierwsze 28 dni życia dziecka nazywa się okresem noworodkowym, ponieważ cechują ten czas największe zmiany w całym jego organizmie. Jego układ oddechowy zaczyna się przystosowywać do pobierania tlenu, a płuca do filtrowania powietrza, a nie wód płodowych. Zmieniają się także zasady działania układu krwionośnego i serca. Na początku mózg dziecka odbiera wrażenia wzrokowe do góry nogami, dopiero po tygodniu obraz zaczyna się normować, jednakże i tak jest jeszcze czarno-biały i niewyraźny.
Kobieta ciężarna może zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie dowie się jak prawidłowo pielęgnować noworodka. Położne poinstruują ją, ja należy wykonywać kąpiel, w co zaopatrzyć się do szpitala, jak przygotować dziecku pokój. Warto także porozmawiać z innymi kobietami w ciąży, porady których udzielą mogą być bardzo pomocne, poza tym często mają one starsze dzieci i wiedzą już jak najlepiej obchodzić się z małym człowiekiem.
Kąpiel noworodka powinna być wykonywana w wanience, która mieści około 35 litrów wody. By określić jej temperaturę (maksymalnie 37°C) dobrze użyć odpowiedniego do tego celu termometru, który wrzuca do wanny jako zabawkę. Ciepło wody można także sprawdzić łokciem, skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Dno wanienki wykłada się matą antypoślizgową lub pieluszką tetrową, by na niej oprzeć pupę dziecka. Noworodka przez cały czas kąpieli podtrzymuje się za główkę, by kontrolować zmoczenie buzi i nie nalać piany do oczu oraz utrzymać go nad poziomem wody.
Do mycia powinno się stosować płyny przeznaczone do tego celu dla skóry delikatnej i wrażliwej. Dziecku namydla się całe ciało włącznie z główką, ale bez twarzy, po czym wszystko się spłukuje. Do mycia powinno używać się całej dłoni, a zrezygnować z myjek i gąbek, bo są siedliskami bakterii. W czasie kąpieli trzeba uważać na kikut pępowinowy, należy obchodzić się z nim delikatnie, a po myciu starannie osuszyć. Buzię myje się osobno, przegotowaną wodą, kiedy dziecko zostanie już wyciągnięte z wanienki i ubrane w czyste rzeczy. Skóra dziecka powinna być za każdym razem starannie osuszona, by uniemożliwić odparzenia oraz powstawanie wyprysków. Do tego celu dobrze służą pieluchy tetrowe.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz